Новини

"Хрестоматія з історії Івано-Франківська" - це ВИДАННЯ, ЯКЕ НАВЧИТЬ ЛЮБИТИ РІДНЕ МІСТО | 17.10.2012

       За останні роки краєзнавці опублікували низку цікавих і ориґінальних матеріалів з історії міста. І коли зважити на деякі першоджерела (більшість з яких сьогодні перекладено українською і видрукувану в серії «Моє місто») та сучасні дослідження як молодих, так і вже знаних авторів, може видатися самовпевненою спроба подати найцікавіші тексти з історії Івано-Франківська в окремій книжці.

      В хрестоматії Ви не знайдете засилля чорно-білих кольорів, якими ще якихось 100 років змальовували івано-франківську минувшину, а тільки калейдоскоп історичного різнобарв’я нашого міста. Бо саме воно витворило державницьку традицію станиславівських українців – військової старшини і пластунів, духівництва, гімназійної професури, народних учителів й окремих небайдужих містян  вірними якій вони були у трагічному для цілого нашого народу ХХ сторіччі. Такий принцип дозволяє говорити вже нині про філософію цієї хрестоматії. В центрі її – історичне українське місто Станиславів – з його різноетнічним населенням, яке жило своїм часом у кожну з історичних епох і створило міф толерантного і не дуже, але завжди особливого міста. Довкола цього – забуті світи: кольорові і чорно-білі, війни і миру, конфліктів і порозуміння, народження і смерті, інколи – й тюремного ув’язнення або Голокосту.

      Запропонована у виданні логіка мандрівки всіма історичними епохами сучасного Івано-Франківська (з найдавніших часів і до перших років незалежності України) має на меті послужити своєрідним вступом до ґрунтовної й більш-менш неупередженої історії нашого міста.

     Книжка запропонована для всіх, хто бажає глибше засвоїти історію рідного міста або самостійно «пірнути» у глибину відомих натепер краєзнавчих текстів про Івано-Франківськ. Бо ж не секрет, що  науковці ще й досі не виявили багато документів з історії нашого міста, чимало з яких назавжди втрачено. Декотрі читачі відчують нестачу розлогіших відомостей про окремі історичні періоди або знаних діячів українського та інших народів, які були містянами давнього Станиславова й сучасного Івано-Франківська.

Саме тому хрестоматія, яку Ти тримаєш у руках і примірник якої неодмінно мусить бути у Твоїй книгозбірні, зможе змінити наше спільне ставлення до минулого нехай окремо взятого міста і реально показати, що краєзнавство не призначено для зачинених горищ і втаємничених, а для всіх тих, хто через знання історії рідного міста намагається прочинити хвіртку в сад історії.   

 

 

проф.Іван Монолатій

Переглядів: 14502

Коментарів ще не додавалось!

Для додавання коментарів
увійдіть на сайт або зареєструйтесь!